Wiadomości

Aug 20, 2013
Nowotwór lubi przesolone dania
Pałeczkami Helicobacter pylori zainfekowana jest połowa populacji, ale tylko niektórzy ludzie chorują. Powodem jest pożywienie

Helicobacter pylori wywołuje zapalenie żołądka prowadzące niekiedy do powstania nowotworu. Ta bakteria odpowiada za ok. 80 proc. choroby wrzodowej żołądka i 90 proc. owrzodzeń dwunastnicy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia występuje ona u 70 proc. ludzi w krajach rozwijających się i u 30 proc. ludzi w krajach rozwiniętych. A jednak u większości nosicieli bakterie tej choroby się nie rozwijają.

Żadna z wielu hipotez nie wyjaśniła dotychczas przyczyn tego zjawiska. Być może przyczynią się do tego badania naukowców amerykańskich z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Wiadomość o uzyskanych przez nich wynikach zamieszcza pismo „Infection and Immunity".

Naukowcy przeprowadzili doświadczenie na gryzoniach (myszoskoczkach mongolskich). Zwierzęta zostały zainfekowane Helicobacter pylori, a następnie podzielone na dwie grupy: jedną karmiono normalnym pożywieniem, drugą – zawierającym dużo soli.

Po upływie czterech miesięcy naukowcy zbadali tkanki z przewodu pokarmowego myszoskoczków. U wszystkich zwierząt z grupy karmionej pożywieniem z solą rozwinął się nowotwór, natomiast w grupie karmionej normalnie – tylko u połowy zwierząt.

Dieta z dużą zawartością soli wzmaga aktywność białka CagA sprzyjającego nowotworom. Badacze z Nashville zmodyfikowali genetycznie pałeczki Helicobacter pylori, usunęli z nich gen kodujący to białko. Następnie powtórzyli doświadczenie, infekując zwierzęta zmodyfikowanymi bakteriami. Uzyskany rezultat – żadne ze zwierząt nie zachorowało na nowotwór.