Wiadomości

Mar 21, 2013
Zmiany w wynagradzaniu biegłych z zakresu medycyny konieczne: sądom grozi paraliż
Zdaniem ekspertów, bez zmian w systemie wynagradzania lekarzy współpracujących z sądami i komisjami wojewódzkimi, sądom i komisjom grozi paraliż. Spraw z zakresu medycyny pojawia się w nich coraz więcej, podczas gdy biegłych jest coraz mniej. Sąd Okręgowy w Warszawie korzysta z opinii 112 biegłych w różnych specjalnościach, ale jest ich, biorąc pod uwagę potrzeby, co najmniej o 80 za mało. W Krakowie brakuje biegłych z zakresu 11 specjalności, a w Gdańsku - z 22 - informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Dlatego w niektórych sprawach sądy na ekspertyzy lekarzy czekają rok, dwa lata i dłużej. Portal rynekzdrowia.pl jako przykład podawał pismo sądu ze stycznia br. skierowane do Kancelarii Budzowska, Fiutowski & Partnerzy - Radcowie Prawni, w którym podano osiem przykładów odmowy sporządzenia opinii przez zakłady medycyny sądowej przy wyższych uczelniach. Informują one np., iż w ogóle nie wykonują takich ekspertyz, nie mają odpowiednich specjalistów, ewentualnie są w trakcie remontu.

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości określa maksymalną stawkę za sporządzenie opinii medycznej, bez względu na to, ile czasu lekarz poświęcił na jej przygotowanie. Wynagrodzenia pozostałych biegłych sądowych wylicza się z kolei według stawki godzinowej, uwzględniającej rzeczywisty nakład pracy. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 maja 2012 r. uznał takie różnicowanie wynagrodzeń biegłych sądowych za niekonstytucyjne.

Minister sprawiedliwości przygotował dwa projekty rozporządzeń: w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu cywilnym. Są one obecnie poddawane konsultacjom społecznym.

Zgodnie z tymi projektami, biegły sądowy z zakresu medycyny będzie miał możliwość wyboru metody obliczenia swojego wynagrodzenia: według taryfy zryczałtowanej lub stawki godzinowej.

Zdaniem niektórych ekspertów, zmian w sposobie wynagradzania biegłych lekarzy powinien dokonać także resort zdrowia ponieważ wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które mają być "szybką ścieżką" w dochodzeniu roszczeń pacjentów w sprawach zdarzeń medycznych, także korzystają z opinii biegłych.

(źródło: www.rynekzdrowia.pl)