Wiadomości

Mar 15, 2013
Konferencja prasowa w związku z publikacją raportu WHO „Europejski Raport Zdrowia 2012”
W dniu 14 marca 2013 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa w związku z publikacją raportu WHO (World Heath Organization) „Europejski Raport Zdrowia 2012”, ukazującego sytuację zdrowotną w 53 państwach członkowskich, wchodzących w skład europejskiego regionu WHO. Konferencję rozpoczął podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Chlebus, który na wstępie podziękował dr Claudii Stein (WHO) oraz dr Paulinie Miśkiewicz (Dyrektor Biura WHO w Polsce) za efektywną współpracę z resortem. Minister wyraził satysfakcję z możliwości przedstawienia raportu na temat stanu zdrowia Europejczyków w polskim Ministerstwie Zdrowia. Podziękował także profesorowi Bogdanowi Wojtyniakowi (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny). za przygotowanie wyników analogicznego raportu, dotyczącego zdrowia Polaków.
Podczas konferencji dr Claudia Stein mówiła o europejskiej polityce Zdrowie 2020, która promuje włączenie całego sektora rządowego w działania na rzecz zdrowia publicznego i profilaktyki chorób. Dr Stein podkreślała znaczenie pojęcia dobrostanu, użytego w definicji zdrowia WHO, jako kluczowego elementu polityki Zdrowie 2020 - opisanie tego pojęcia w populacji i mierzenie postępów na drodze do podnoszenia jego poziomu w Europie.

Następnie Profesor Bogdan Wojtyniak podsumował wyniki badań wydanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w publikacjach, pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” oraz „Atlas umieralności ludności Polski”. Profesor Wojtyniak podkreślił, że wyniki prezentowanych badań świadczą o systematycznej poprawie stanu zdrowia Polaków. Zwrócił także uwagę, że po roku 1991 obserwuje się trend wzrostowy długości trwania życia, spadek umieralności ogólnej, spadek umieralności z powodu większości przyczyn, a także spadek umieralności niemowląt. Niekorzystnym zjawiskiem pozostaje natomiast umieralność czy zagrożenie życia Polaków z powodu innych przyczyn, które jest większe niż w większości krajów Unii Europejskiej, co przekłada się bezpośrednio na krótszy czas życia. Zdaniem profesora Wojtyniaka, szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia Polaków z niższym wykształceniem, szczególnie mężczyzn.

/-/ Krzysztof Bąk
Rzecznik Prasowy Ministra Zdrowia

(źródło: www.mz.gov.pl)