Wiadomości

Feb 27, 2013
Małopolska: pierwsza w regionie pracownia hiperbarii tlenowej
Pacjenci nie tylko z Krakowa, ale całej Małopolski czekali na pracownię hiperbarii tlenowej od wielu lat. Gdy już zapadła decyzja o jej powstaniu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera uruchomiono ją w ciągu czterech miesięcy. Pierwszych pacjentów zaczną leczyć tlenem w nowohuckiej lecznicy już w kwietniu, po podpisaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pracownia hiperbarii w szpitalu im. L. Rydygiera jest pierwszą i jedyną w województwie.
Hiperbarię stosuje się w kuracji oparzeń, zatruć tlenkiem węgla, infekcji bakteriami, ciężkich uszkodzeń tkanki w urazach wielonarządowych i innych trudnych do leczenia chorób. Efektem terapii jest szybkie gojenie się ran, ustępowanie obrzęków, lepsze przyjmowanie się przeszczepów skórnych oraz niwelowanie skutków zatruć.

Do tej pory pacjenci byli kierowani na Śląsk. Najbliższa pracownia hiperbarii tlenowej znajdowała się w Siemianowicach Śląskich.
Inwestycja kosztowała 4,4 mln zł, z czego ok. 2,8 mln to cena samej komory. Pieniądze pochodzą z kredytu, który zaciągnął szpital. W ramach projektu zmodernizowano także pomieszczenia z przeznaczeniem na poradnię leczenia ran.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

(źródło: www.rynekzdrowia.pl)